Banský Región – Terra Montanae

Barborská cesta je projektom občianskeho združenia Banský Región – Terra Montanae, ktoré združuje subjekty ako sú samosprávy, podnikatelia, organizácie cestovného ruchu, cirkev, banícke spolky, školy, univerzity a fyzické osoby.

O túto náučno-poznávaciu trasu dlhú takmer 200 km sa vo svojom voľnom čase starajú dobrovoľníci. Vďaka ich nadšeniu a úsiliu sa môžu návštevníci bezpečne vydať spoznávať najvýznamnejšie stredoslovenské banské mestá, obce a lokality. Objavovať ich bohatú históriu, kultúru aj krajinu, ktorú formovala ľudská činnosť.

Jej história sa začala písať v roku 2013, keď s nápadom na jej vytvorenie prišiel autor projektu Juraj Slašťan, inšpirovaný podobnou pútnickou trasou v Hornom Rakúsku – Johannesweg. Pod jeho vedením sa sformovala skupina aktivistov, ktorí myšlienku uviedli do života. Stali sa zakladajúcimi členmi občianskeho združenia Banský Región – Terra Montanea, ktoré bolo zapísané do Evidencie občianskych združení  2. 4. 2014.  Po mnohých hodinách usilovnej práce v teréne bola Barborská cesta oficiálne otvorená pre verejnosť 1. 5. 2015. Od tých čias po jej chodníkoch prešli tisíce turistov – pútnikov.

Starostlivosť o Barborskú cestu je nikdy nekončiaca práca. Preto stále hľadáme a pozývame do našich radov nových členov, sponzorov a podporovateľov.  Preto ak máte chuť pripojiť sa k našej komunite, neváhajte a staňte sa jedným z nás. Aj vaša pomoc môže byť kľúčová pre zachovanie tejto jedinečnej trasy a jej posolstva pre budúce generácie.

Tím Barborskej cesty

Stanovy
Prihláška