Popis trasy : Skalka – Kremnica

Mapy pre etapu č. 3

K dispozícii sú dve verzie mapy tejto etapy, mapa pre peších turistov a pre cyklistov.

Upozornenie : trasa pre cyklistov nie je oficiálnou cyklistickou trasou, ale len odporúčanou

dĺžka trasy stúpanie Σ klesanie Σ max sklon + max sklon – najvyšší bod najnižší bod
20 km 224 m -857 m 14,5 % -32 6 % 1220 mnm 556 mnm

Trasa vedie zväčša klesajúcim terénom, najprv horskou cestičkou, ktorá prechádza na pláne nad obcou Krahule zvanými aj “frajúngy”. Je to odvodené od nemeckých slov “frei Jung”, čo by mohlo znamenať “slobodné pláne pre mladých”. Popod lyžiarsky vlek sa dostaneme priamo do centra obce. Od kostola v obci je vyznačená trasa na rozhľadňu na Krahulskom vrchu, s krásnym výhľadom na mesto Kremnica a široké okolie vrátane masívu Štiavnických vrchov. Po návrate prídeme asi po 2 km po asfaltovej ceste ku Kostolu sv. Jána Krstiteľa, vedľa ktorého sa nachádza geografický stred Európy. Odtiaľ znovu po asfaltovej ceste vchádzame do obce Kremnické Bane nazývanej aj “Piargy”. Nad dedinou sa nachádza miestny kostol. Popri futbalovom ihrisku sa presunieme na tzv. ”Staré Piargy”, kde je možné zhliadnuť pôvodnú architektúru starých baníckych domčekov. Po turistickej lesnej cestičke sa dostaneme k ruine kremnickej banskej klopačky, odkiaľ je len kúsok k prepadlisku Šturc, kde je ďalšie zastavenie. Potom popri kaplnke na kalvárii zídeme po krížovej ceste strmo priamo do Kremnice a poza mincovňu sa dostaneme priamo do centra mesta.

Cyklotrasa zo Skalky (1220 m n. m.) vedie po vyznačenej turistickej trase Barborskej cesty až do obce Kremnické Bane. V Kremnických Baniach pri Kostole narodenia Panny Márie cyklotrasa pokračuje po ceste č. 2504 nadjazdom nad železničnou traťou ku križovatke so štátnou cestou 1. triedy č. 65. Na križovatke odbočíme vľavo (smer Kremnica), prejdeme asi 150 m k turistickej (pešej) značke Barborskej cesty, kde odbočíme doprava. Značka nás dovedie do stredu obce, odkiaľ ideme po vyznačenej turistickej (pešej) trase Barborskej cesty až do Kremnice.

Skalka, penzión Guldiner (48.740078°, 18.990836°), mapa

Kremnica, mincovňa( 48.705011°, 18.916471°), mapa

Zastavenie na trase

Krahule

Rázovitá obec Krahule – Plaufusz, Blaufuss, je pôvodne nemecká osada drevorubačov, uhliarov a baníkov zo 14. storočia. Povesť hovorí, že názov obce Blaufuss – modrá noha, mohol vzniknúť aj inak, než podľa kremnického mešťana Blaufúza. Táto osada po jej vzniku a tiež dlho po tom nemala žiadne cesty. Keďže povozom bola ťažko prístupná, tunajší obyvatelia boli odkázaní chodiť všade pešo. Časté chodenie pešo, či už do Kremnice, alebo kamkoľvek inde, po ťažkom horskom neschodnom teréne spôsobilo modranie nôh, teda blau-fuss (modrá noha).

Obec je charakteristická drevenými zrubovými prízemnými domami. Nachádza sa na úpätí Kremnických vrchov, iba 8 km severne od mesta Kremnica.

Kremnické Bane, geografický stred Európy

V katastri obce Kremnické Bane sa nachádza symbolický geografický stred Európy, ktorý je v blízkosti gotického Kostola sv. Jána Krstiteľa. Pôvodný nemecký názov Kremnických Baní bol Johannesberg, neskôr Piargy.

Tento dôležitý geografický bod je označený pamätníkom pri obrannom múre kostola. Pamätník má podobu veľkého oblého kameňa, ktorý tvarom pripomína nahor vztýčenú rugbyovú loptu. Pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky tu položili aj základný kameň slovenskej štátnosti.  Najväčšie slávnostné zhromaždenia sa tu konajú pri príležitosti Dňa ústavy Slovenskej republiky.

Kostol sv. Jána Krstiteľa postavilo v 14. storočí päť okolitých obcí. Hornatý charakter okolia, husté lesy obklopujúce obec sú vhodné na aktívny oddych v prírode, na turistiku a cykloturistiku.

Prepadlisko Šturc

Prepadlisko Šturc má dĺžku 700 m, šírku 250 m a max. hĺbku 170 m. Vzniklo závalom banských diel pri zemetrasení v r. 1443 s epicentrom pri Žiline. Legenda hovorí, že toto zemetrasenie bolo božím trestom za to, že na tretí najväčší kresťanský sviatok  na Turíce (zoslanie Ducha Svätého) ľudia pracovali v bani, v honbe za dobývaním zlata. Baníci ešte dostali posledné varovanie od permoníka, ktorý im vtedy 3x v nemeckom jazyku zopakoval túto vetu: „Schicht aus, alles heraus!”, čo v preklade znamená: „Zmena sa skončila, všetci von!” Tí, ktorí poslúchli si zachránili život, no väčšina z nich, opantaných mamonom, bola zasypaná. Na ich počesť sa pri pamätníku neznámeho baníka každý rok na Turíce koná pietny akt.

Kremnica – mincovňa

V Kremnici sídli Mincovňa Kremnica, ktorá je najstarším dodnes fungujúcim podnikom svojho druhu na svete. Jej príbeh sa začal odvíjať 17. novembra 1328, keď uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou povýšil Kremnicu z osady, okolo bohatých nálezísk zlata, na kráľovské mesto. Zároveň jej udelil privilégium na prevádzkovanie mincovne. Mince, ktoré sa tu začali raziť zo zlata rýdzosti 23 karátov a 9 grénov, vznikli podľa vzoru mincí z Florencie a spočiatku sa im hovorilo florény. Keďže sa latinský nápis na obdobnej zlatej minci mesta Benátky končil slovami “iste ducatus”, ľudia tomuto druhu mincí začali hovoriť kremnické dukáty. Neskôr sa začali raziť tiež veľké strieborné groše a malé denáre. Pod týmto názvom vošli do histórie. Všetky kremnické dukáty sa vyznačovali vysokou a stálou rýdzosťou zlata, vďaka čomu sa v stredoveku považovali za najtvrdšiu menu strednej Európy. Podľa dochovaných záznamov ich v Kremnici za celú históriu vyrazili 21,5 mil. kusov. Ich celková hodnota by pri dnešných cenách zlata predstavovala jednu miliardu dolárov (odhliadnuc od historickej hodnoty). Mincovňa Kremnica patrí medzi mincovne, ktorých produkcia nie je zameraná len na výrobu mincí a medailí. Kvalitné technologické vybavenie spolu s talentovanými ľuďmi jej umožňuje vyrábať vysokokvalitné plakety, žetóny, odznaky, prívesky, kravatové spony, známky, štítky, vyznamenania, primátorské reťaze, rady a mnohé iné produkty. Všetky výrobky dokáže Mincovňa vytvoriť s najnáročnejšou vysokou plastikou, v ľubovoľných tvaroch, veľkostiach a povrchových úpravách (pozlátené, postriebrené, farbené, patinované) vždy podľa želania zákazníka. Produkty zhotovujú z drahých a farebných kovov ako zlato, striebro, meď, mosadz, hliník a iné.

Ubytovanie na trase